V německých předčasných volbách se umístila jako druhá AfD se ziskem 21% hlasů, a to je více než varující zpráva, která může demontovat demokratickou podstatu evropského vládnutí a nasměrovat starý kontinent k autoritářskému způsobu výkonu moci po ruském vzoru a pod falešným „vlasteneckým“ pláštíkem.
Hnědá vlna se dál valí Evropou, čím dál více států tíhne ke krajní pravici. Ta sílí nejen v Nizozemí, Finsku, Rakousku, ale nyní i v Německu. Předsedkyně AfD Alice Weidelová může slavit, a byť to na celkové vítězství nestačilo, současně vystavila nesmlouvavý účet německé politické elitě.
Nezvládnutá migrace
Němci volili AfD z několika důvodů, především kvůli nezvládnuté migraci a následné sérii vražd a útoků, které mají na svědomí migranti. Dlouhodobě neřešený problém prudce vyeskaloval u mnoha Němců až v obavu ve vlastní existenční ohrožení. Lidé volili AfD také kvůli slabému lídrovi, sociálnímu demokratovi Olafu Scholzovi, který si nedokázal zjednat pořádek doma ani na mezinárodním poli a v otázce podpory Ukrajiny značně lavíroval.
To vše se samozřejmě obtisklo do výsledků předčasných voleb, které lze vnímat také jako hlasitý budíček nejen pro konzervativní unii CSU/CSU, která přebírá vládní otěže, ale i pro příští politickou garnituru a také Evropu jako celek. Nelze se rovněž neptat, zda si za posilování krajní pravice nemůže EU tak trochu sama některými velmi spornými návrhy, na jejichž prosazení až někdy příliš a zbytečně tlačí.
Krize, kam se podíváš
Pak si musíme položit otázku, do jaké míry zapůsobila na německé voliče série evropských krizí, které se prohnaly v poměrně rychlém sledu Evropou. Mluvíme především o energetické, covidové krizi, ale také válce na Ukrajině. Není pochyb, že z těchto krizí vyšlo mnoho Němců se zásadně změněnými názory, a co je možná horší, navíc s chorobnou inklinací ke konspiracím všeho druhu a dezinformacím, které už byly dávno vyvráceny na základě ověřených faktů.
Na této situaci mají celkový podíl rovněž tradiční demokratické strany, které nedohlédly možných důsledků, a nedostatečně varovaly lidi před hnědým nebezpečím. Otázkou je, zda si vůbec svůj díl viny uvědomují, protože to byly právě ony, jež dokořán otevřely politická stavidla krajní pravici. A co hůř, z krajní pravice se začíná stávat postupně součást standardních politických scén napříč Evropou, s nadsázkou řečeno státotvorní partneři.
Hlasitý budíček
Je to tedy něco, co ještě před 15-20 lety bylo zcela nepředstavitelného, nyní už ale společensky přijatelného. Evropa a demokratičtí politikové tak potřebují hlasitý budíček, aby politický vliv sil, které inklinují ke krajní pravici, byl naopak co nejvíce umenšován, protože Evropu rozkládají a představují nebezpečí pro demokracii.
Licence fotografie: Předsedkyně AfD Alice Weidelová, By Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de